Hala hesabınız yok mu? Hesap açmak için tıklayın.
               
Ana Sayfa   Kentte Yaşam   Kültür Sanat   Yeme İçme   Oyunlar   Konuk Defteri  

Bursa'nın ünlü yemek ve tatlıları

İSKENDER KEBAP
İskender Kebap, veya kısaca İskender, Bursa yöresinin meşhur kebap yemeklerinden biridir. 1867 yılında Kayhan Çarşısı'nda başlamıştır. Aslında temel malzemesi Döner olsa da, İskender'i İskender yapan, üstündeki tereyağ, domates sosu, yanındaki yoğurt ve altındaki yağlı pide parçalarıdır. Ayrıca, İskenderin eti herhangi bir dönerin etinden farklıdır.İskender kebabının yapıldığı et Uludağ kekiği ile beslenen koçlardan elde edilir. İskender etinin yağı daha az olur. Kullanılan domates sosu ve yoğurt da kaliteyi çok etkilemektedir. İskender'e sadece döner gözüyle bakmamak gerekir.

PİDELİ KÖFTE
Pideli köfte, Bursa'ya özgü lezzetlerden.

İNEGÖL KÖFTE
İnegöl köfte 110 yıldan bu yana aynı şekil ve aynı lezzet ile hazırlanan ve Bursa İnegöl´de ortaya çıkan lezzetli bir yiyecektir.

KESTANE ŞEKERİ
Bursa'nın meşhur tatlılarından bir tanesidir.

KEMALPAŞA TATLISI
Kemalpaşa Tatlısı, yüzlerce yıldır, Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde, küçük süthanelerde üretilmeye başlanan ve eski adı Kirmastı olan Mustafakemalpaşa ilçesine ait bir tatlı çeşididir. Bir başka yerden Mustafakemalpaşa'ya gelmemiş, tamamen bu ilçede bulunmuştur. Günümüzde de, sadece Mustafakemalpaşa ilçesinde üretilmektedir.

BOZA
Boza, darı irmiği, su ve şekerden üretilen bir kış içeceğidir. Bilinen en eski Bengisu içeceklerinden biridir. Boza, genelde kış aylarında tüketilir. Bozanın mevsimi 15 Eylül – 10 Mayıs arasıdır.

Filmler posta kutunuzda

Kültür ve sanat haberlerini almak için e-bültenimize kaydolun.

E-posta
Yalnızca gerçek insanlar!
Ziyaretçilerimiz
Şu an bağlı olan kullanıcılar:
6 konuk ve 0 kayıtlı kullanıcı çevrimiçi.

Şu anda sitemizde konuksunuz. Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.
Sinemalarda bu hafta...
Sinemalarda bu hafta